En Çok Kullanılan Web 2.0 Araçları Listesi

Bu yazımızda en çok tercih edilen web 2.0 araçları arasından bir kaç tanesini seçtik. Kullanımı kolay bu araçlar sayesinde derslerinizde güzel çalışmalar yapacağınızı umuyoruz. Hemen tanıtımlara başlayalım

En Çok Kullanılan Web 2.0 Araçları Nelerdir ?

web 2.0 araçları nelerdir ve ne işe yarar sorusunun cevabı :  bir çok uygulamayı bilgisayarda kurarak kullanmak yerine web sitesi üzerinden çalıştırma sistemidir. Kısacası gelişmiş web siteleri diyebiliriz. Çağımızın teknolojik gereksinimlerine ayak uydurmuş bu web siteleri sayesinden derslerinizde bir çok uygulamayı gerçekleştirebilir ve daha eğlenceli bir ders ortamı oluşturabilirsiniz. İşte bu nedenle dersleriniz de kullanabileceğiniz web 2.0 araçlarından bazılarını tanıtmak istedim.

1- kahoot

Bir çok cihazı etkinliğinizde birleştirip eğlenceli tekrar sınavları yapmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Sorular bölümü akıllı tahta yada projeksiyon cihazından yansıtılırken, cevaplar öğrencilerin kullandığı telefon yada bilgisayarlardan cevaplanır. Ders sonlarında konuyu pekiştirmek ve kalıcı öğrenmeyi arttırmak için değerlendirebileceğiniz güzel bir araçtır kahoot.

2-Emaze

Düşünün ki internetiniz var ama ek bir uygulama yüklü değil acil sunum hazırlamalısınız işte aradığınız araç emaze. Bir çok hazır şablonu ile kullanımı basit olan bu araç ile ilgi çekici alternatif sunumlar hazırlayabilirsiniz. Emaze sunu hazırlama aracı ile çok kolay sunum işleri başarabilirsiniz.

3- Classdojo

İlk okul ve anaokulu gibi daha küçük sınıflara yönelik eğlenceli sanal sınıf uygulaması. Okuldan yapılan etkinlikleri an be an paylaşmanıza öğrencilere ödüller vermenize ve velileri sınıf ortamında yapılan etkinliklerden haberdar olmalarını sağlamaları bakımın çok güzel bir araçtır. Classdojo nedir konusuna kısaca değinmiş olduk.

İLGİNİZİ ÇEKECEK YAZI:  Bilişim Teknolojilerinin Önemi 💻
En-Çok-Kullanılan-Web-2.0-Araçları-Listesi
En-Çok-Kullanılan-Web-2.0-Araçları-Listesi

4- Edmodo

Bir sanal sınıf aracı olan edmodo sanal ortamda öğrenci , öğretmen ve veli buluşması sağlayabilme özelliği ile dikkat çekmektedir. Bir çok sınıf oluşturup bu sınıfları daha alt gruplara bölüp dersler yapabileceğiniz bir araçtır. Kolay kullanımı ve tasarımı ile öğrencilerinizin severek kullanacaklarını düşünmekteyim. Edmodo Nedir Nasıl Kullanılır ? sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

5- Prezi

Standart slayt sunularından sıkıldıysanız aradığınız araç prezi. Prezi nedir kısaca değinecek olursak. Web üzerinden daha etkileyici sunular hazırlamanıza yardımcı olacak bir araçtır.

6- Socrative

Kahoot gibi tekrar sınavları yapmak için hazırlanmış bir web 2.0 aracıdır. Eski bir uygulama olduğu için benim kişisel tercihim quizizz yada kahoot kullanmaktan yanadır. Tabi bu uygulamanın da avantajları var sınıflar oluşturup etkinlikleriniz yapabilirsiniz. Roket bölümü de tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Socrative nedir nasıl kullanılır kısaca değindik.

7-Padlet

Etwinning projeleride en çok kullanılan web 2.0 araçlarından biride hiç kuşkusuz padlettir. Bunun en büyük sebebi işbirlikçi etkinlik yapma konusunda çok başarılı bir uygulama olması. Padlet nedir sorusuna cevap verecek olursak sanal pano üzerine bir çok kullanıcı tarafından notlar bırakılarak bir işbirlikçi çalışma yapmaya imkan sağlar. Patlat kullanımı kolay ve ücretsiz bir uygulamadır.

Üyeli olarak çok kolay bir şekilde sanal panonuzu kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

8-Google Classroom

Google firmasının hazırladığı bir uygulama. Google classroom nedir konusunu anlatacak olursak. Sade bir ara yüz üzerinden sanal sınıflar oluşturabileceğiniz bir araçtır.

İLGİNİZİ ÇEKECEK YAZI:  Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hakkında Bilgiler

Bu ve benzeri bir çok araç en çok etwinning projelerinde yada tübitak projelerinde kullanılmaktadır. Eğer etwinning projesi yapmayı düşünüyorsanız ve etwinning nedir konusunda bir bilginiz yoksa yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir