Tübitak 4006 , Arbis Nedir Başvuru Nasıl Yapılır ?

Yazımızda arbis , bilimiz Tübitak nedir, bilim fuarı başvuruları nasıl yapılır , başvuru takvimi ve Tübitak 4006 2020 sonuçları nereden bakılır konularında bilgiler bulabilirsiniz.

Tübitak 4006 Nedir ?

Tübitak 4006 nedir : Türkiye’nin Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun her yıl seçtiği okullardan düzenlemelerini istediği etkinliktir. Bilimsel araştırmaları desteklemek ve 5-12. sınıf öğrencilerinde bilimsel farkındalık oluşturup, bilimsel süreçlere katılma, sorunlara çözüm bulma ve bilimi sevdirmeyi amaçlamaktadır.İşte bu amaçla yapılan fuarlara 4006 bilim şenlikleri denilmektedir.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Bilim fuarı başvuru destekleme sistemi olan https://bilimiz.tubitak.gov.tr/ adresinden Başvuru bölümünden kayıt yapmamız gerekmektedir. Daha Önce bir kaydımız yoksa yeni üyelik işlemleri başlatmanız ve arbise kayıt olmanız gerekmekte. Burada ARBİS sisteminden de bahsetmek gerekiyor.

Arbis Nedir ?

Arbis nedir : Araştırmacı Bilgi Sistemi olan ARBİS Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun yapmış olduğu destekleme programlarına giriş yapabilmek için üye olmamız gereken sistemdir. Öncelikle https://arbis.tubitak.gov.tr/ adresinde ARBİS ‘e giriş yapıp yeni kullanıcı kaydı ile TÜBİTAK sistemlerine tanımlı bir kullanıcı profili oluşturmamız gerekmektedir. Bizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra artık TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı destekleme başvurusunu yapabiliriz.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Başvuru Süreci

bilimiz.tubitak.gov.tr adresinde her sene yayınlanan fuar destekleme çağrısı metni incelenmeli ve olabilecek değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bu seneki fuar çağrısında desteklenecek alt dallar olarak belirlenen alanlar listesi aşağıdadır. Bu alanları kapsayacak konulardan projeler oluşturup başvuru yapabilirsiniz. Proje başlıkları incelendiğinde Fen , Bilişim Teknolojileri ve Coğrafya alanlarının alt dallarından daha çok tercih edildiği görülmektedir.

Tübitak-4006-nedir-proje-konuları-listesi
Tübitak-4006-nedir-proje-konuları-listesi

Bu Seneki takvim ise şu şekilde

  • Tübitak 4006 Başvuru tarihleri                            26 Kasım 2019 – 30 Aralık 2019 (Saat: 17.30)
  • Sonuçların açıklanacağı tarih                             Şubat 2020
  • Bilim Fuarları Yapılabilecek tarihler                    9 Mart 2020 – 30 Kasım 2020

Proje Hazırlarken Dikkat Edilecek Kurallar

Proje hazırlarken metin içerik konularına dikkat edilmeli ve istenilen uzunluklarda çok uzun olmayan açıklayıcı bilgiler girilmelidir.

Proje hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında ayrıntılı bir şekilde projenin anlatılması olacaktır. 2018 yılında 300 kelime sınırlaması olmasından dolayı proje anlatımları zor olmuştu fakat bu sene alt başlıkların kelime sınırlaması değiştirilmiştir. Yeni düzenlemeye göre

  • Proje Amacı 20 – 50 kelime arasında olmalıdır.
  • Yöntem 50 – 150 kelime arasında olmalıdır.
  • Beklenen Sonuç ise 50 – 150 kelime olması istenmektedir.

Destekleme ücretlerinde de değişikliğe gidilmiş durumda. Buna göre desteklenmeye hak kazanan fuarlar için 2000 TL ve her alt proje için ise 200 TL toplamda 7000 TL destekleme ücreti verilecektir. Proje yürütücüleri için ise %5 ücret verilecektir. Tabi bu ücret bilgisi bütün projeleri onaylanan okullar için eğer onay aldınız fakat az projeniz kabul olmuşsa ona göre bir hesap yapmanız gerekmektedir.

Sonuçları için ilk önce liste olarak ilen edilmekte liste ise bilimiz.tubitak.gov.tr adresinin ana sayfasında bulunmaktadır. Bir kaç gün sonra ise sonuç bilgile TÜBİTAK sistemine işlenir ve hesabınızdan durumunuzu kontrol edebilirsiniz. 2020 Sonuçları açıklandı girip kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir