Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda bilişim teknolojileri öğretmeni olmak için gerekli olan bilgiler bulabileceğiniz gibi ayrıca bu branşın ders görevi haricinde yürüttüğü BTRÖ görevinin de ne olduğundan kısaca bahsettik.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Nasıl Olunur ?

Bu branş için ortaokul ve Anadolu liselerinde görev yapmak istiyorsanız üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde bulunan BÖTE uzun ismi Bilgisayar ve Öğretim teknolojileri eğitimi mezunu olmanız gerekmektedir. Bu bölüm 4 yıllık olup birçok üniversitede bulunmaktadır. Fakat Bilişim teknolojileri öğretmen alımı azalmasından dolayı bu bölüme de rağbet azalmaktadır. Fakat önümüzdeki yıllarda bilişim teknolojileri dersinin ilk okul düzeyinde de işlenmesi durumunda öğretmen ihtiyacının artması muhtemeldir.

Birde meslek liselerinde bilişim teknolojileri bölümü bulunmakta ve burada görev yapan öğretmenlerin teknik eğitim fakültesi mezunu olması zorunlulu vardır. Budan dolayı eğitim fakültesi mezunları meslek liselerinde görev yapamamaktadır. Fakat bu fakültenin kapatılmasından dolayı önümüzdeki yıllarda yönetmelikte bir değişiklik olabilir.

B.T. Öğretmeninin Ders Görevleri

Bilişim teknolojileri öğretmeni ortaokul , lise ve meslek lisesi olmak üzere 3 farklı ders işlenişi biçiminde görev yapmaktadır. Ortaokul dersleri 5. ve 6. sınıflarda zorunlu 7. ve 8. sınıflarda ise seçmeli olarak işlenmektedir. ders konuları olarak temel bilgisayar kullanımı ve kodlama temelleri bu düzeydeki sınıflarda verilmektedir.

Anadolu liselerinde durum ise 9. ve 10. sınıflarda seçmeli olarak dersler verilmekte. Bu kademelerde ders konuları 9. sınıflar için temel bilgisayar  kavramları , algoritma ve python programlama dili işlenmektedir. 10. sınıflarda daha çok robotik ve web programlama konuları anlatılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKECEK YAZI:  Bilişim Teknolojilerinin Önemi 💻

Meslek liselerinin bilişim bölümünde 10, 11, 12. sınıflarda birçok bilgisayar dersi bulunmakta ve 11. sınıfta öğrenciler dallar ayrılarak branşlaşmaktadır. Bu braşlar ise ;

  • Veri tabanı programcılığı dalı
  • Ağ işletmenliği dalı
  • Bilgisayar teknik servis dalı
  • Web programcılığı dalı

Öğrenci 10. sınıfta ortak bilgisayar dersleri gördükten sonra sınıfını başarılı bir şekilde tamamlamış ise 11. sınıfa geçişte istediği dalı seçerek bu dalda uzmanlaşmaktadır. Derslerde bu dala göre değişmektedir.

BTRÖ Nedir , Görevleri Nelerdir ?

Bilişim teknolojileri öğretmenin derslerden hariç bir diğer görevi de Fatih projesi kapsamında kurulan akıllı tahta ve altyapı sistemi konusunda öğretmen ve öğrencilere yardımcı olmak varsa giderebileceği sorunları çözmektir. Ayrıcı tablet ve tahtaların kullanımında oluşabilecek aksaklıkları gidererek derslerin daha verimli işlenmesini sağlamaktır. Bu göreve BTRÖ yani bilişim teknolojileri rehber öğretmen denilmektedir.

Görevlendirme usulü ile verilen bu görev isteyen bilişim teknolojileri öğretmenlerinden her eğitim dönemi için ayrı ayrı görevlendirmeler yapılmaktadır. İstemediğiniz taktirde bu göreve talipli başka bir BT öğretmeni görevlendirilecektir. Görevlendirmeniz yapılmış ise haftalık ekderssiniz 18 olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir